Kto i kiedy powinien nosić rajstopy uciskowe?

Producenci rajstop, pończoch, a także podkolanówek oferują szeroki asortyment produktów, do których zalicza się m.in. pończochy klasyczne, kryjące, czy też uciskowe. Czym tak właściwie charakteryzują się rajstopy uciskowe? Są to tzw. rajstopy zdrowotne, które zaprojektowane zostały z wyjątkową troską i dbałością o najmniejszy detal – jest to warunek konieczny, gdyż wysoka jakość produktu pozwala na uzyskanie pożądanych efektów prozdrowotnych. Głównym zadaniem takich rajstop jest przede wszystkim uciskanie nóg w konkretnych punktach. Dzięki temu poprawia się stan żył osoby noszącej rajstopy tego typu. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim tekstem, w którym wyjaśniamy kto i kiedy powinien nosić rajstopy uciskowe.

Rajstopy uciskowe – dla kogo?

Rajstopy uciskowe przeznaczone są wszystkim osobom, które dotyka problem niewydolności żylnej nóg. Stosuje się je także w profilaktyce zapobiegawczej w momencie, gdy pojawia się realne zagrożenie związane z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia choroby tego typu. Specjaliści zalecają noszenie rajstop uciskowych w przypadku osób, którym doskwierają częste obrzęki, uczucie zmęczenia nóg oraz ich ciężkość, a także wtedy, gdy na nogach pojawiają się pierwsze „pajączki” lub żylaki. Rajstopy zdrowotne ze względu na swoje terapeutyczne działanie polecane są także osobom, które przeszły zabieg skleroterapii żylaków. Bielizna i odzież uciskowa musi być noszona przez pacjentów w okresie od kilku dni do kilku tygodni – jest to zależne przede wszystkim od średnicy leczonych żył.

Sposób działania rajstop uciskowych polega na ciągłym wywieraniu ucisku, który powoduje zmniejszenie średnicy żył. Przyczynia się to do znacznej poprawy cyrkulacji krwi w żyłach, co skutkuje zmniejszeniem obrzęków oraz pozbyciem się ciągłego uczucia zmęczenia nóg.

Jak nosić rajstopy uciskowe, by móc uzyskać zadowalające efekty?

Podstawowa zasada mówi, że rajstopy uciskowe powinny być zakładane od razu po przebudzeniu, a ściągane dopiero przed wieczorną kąpielą lub prysznicem. Innymi słowy – zaleca się, by były one noszone przez cały dzień. Warto pamiętać także o tym, aby po założeniu rajstop wygładzić dłonią ich powierzchnię w celu usunięcia ewentualnych fałdek, które mogłyby utrudniać prawidłowe rozłożenie nacisku na nogi.

W tej samej kategorii

Powiązane z tagami

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub zresetuj hasło